EROS CEILING LIGHT – E440
Features
• Up to 70% energy saving compared to standard CFL
• Long lifetime of 40,000 hours
• 120° wide beam angle
• CCT: 3000K 4000K 5000K 5700K
• No UV/IR light
• Environment-friendly, without Mercury or any other hazardous
substances
Application Areas
Applicable for corridor, basement, garage, warehouse,
monitoring, and other places of energy-saving indoor and
outdoor lighting.
EROS surface-mounted ceiling light adopts high-lumen SMD
LED, fire-rated PC diffuser with even light output. IP54 waterproof
structural design, it is an ideal replacement for damp locations. driver
in a top-branded component with triac dimmable function, 120°wide
beam angle.
Additional information
| CODE | E440 |
|---|---|
| OPTIC | 120° |
| LUMENS | 1410-1500lm |
| WATTAGE | 15W |
| LUMENS/W | 90LM/W |
| CCT | 3000K/4000K/5000K/5700K |
| COLOR | WHITE |
| IP RATING | IP54 |
| CRI | 80 |
| CONTROL | ON-OFF / DALI |
| SIZE | Ø250*48 |





